Niezwykłe spotkanie
Niezwykłe spotkanie
 
W sobotę 16 listopada 2013 roku odbyły się warsztaty recytatorskie połączone z konkursem. Nie po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs, ale ten był niezwykły, ponieważ w jury zasiedli wyjątkowi goście, a mianowicie znana aktorska para: Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Paweł Królikowski oraz ich córka, Julia Królikowska.
    
Rozpoczęcie konkursu
Rozpoczęcie konkursu
W konkursie uczniowie zaprezentowali wiersze Juliana Tuwima. I nie jest to przypadkowo wybrany poeta, ponieważ rok 2013 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Juliana Tuwima. W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci oraz równe sto lat od jego poetyckiego debiutu. O fascynacjach językowych, przyrodniczych, geograficznych i zmaganiach młodego Julka z matematyką ciekawie i ze swadą opowiadała podczas konkursu pani Katarzyna Kielemoniuk.
 
Na konkurs zgłosiło się ponad pięćdziesięciu uczniów. Wszyscy pięknie przygotowani, choć trochę stremowani obecnością niezwykłych gości, recytowali wiersze z radością lub zadumą zgodnie z wymową wiersza.
Konkurs recytatorski poprzedziło spotkanie z aktorami i warsztaty przez nich prowadzone. Spotkanie przeplatane było wierszami, czytanymi przez panią M.Ostrowską-Królikowską.
 
Na spotkaniu aktorzy odpowiadali na pytania uczniów. Opowiadali m.in. o pracy aktora i momencie, który zadecydował o wyborze tego zawodu. Pani Małgorzata przeczytała wiersze Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.
Warsztaty recytatorskie natomiast przyniosły mnóstwo cennych uwag i ćwiczeń dotyczących dykcji, prawidłowego oddechu i emisji głosu. Uczestnicy warsztatów oprócz ważnych wskazówek dotyczących pracy nad tekstem, mieli mnóstwo zabawy, zwłaszcza podczas ćwiczeń rozluźniających aparat mowy.
Prezentacje wierszy w konkursie recytatorskim odbywały się w trzech grupach wiekowych. Jury miało nie lada problem, by wytypować pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Ostatecznie wybrano najlepszych, ale pozostali uczestnicy zostali przez jury wyróżnieni.
 
Oto nagrodzeni uczniowie:
Grupa I ( 6 – 8 lat )
I miejsce ex aequo : Anna Fąferko i Dominik Pałka
II miejsce ex aeguo: Marco Walusiak i Tomasz Smieszek
III miejsce ex aequo: Zuzanna Wygoda i Michał Prądziński
Grupa II ( 9 – 12 lat )
I miejsce ex aeguo: Maria Bulak i Maria-Laura Szewczyk
II miejsce ex aeguo: Dustin Pardo i Piotr Wygoda
III miejsce ex aeguo: Mark Stanek i Konstancja Girnt
Grupa III ( 13 – 18 lat )
I miejsce: Sebastian Milke
II miejsce : Weronika Pardo
III miejsce : ex aequo : Ada Potaczek-Pohlmann i Krzysztof Tabisz
 
Po wręczeniu nagród jury podsumowało występy recytatorów. Państwo Królikowscy byli pod ogromnym wrażeniem naszych uczniów. Zadziwieni byli, że gdzieś daleko od Polski, w środku Niemiec, dzieci tak pięknie mówią po polsku i chcą uczyć się tego języka oraz recytować wiersze polskich poetów. Natomiast my, nauczyciele, rodzice i uczniowie byliśmy zauroczeni naszymi gośćmi, ich bezpośredniością, ciepłem i sympatią, którą wszystkich obdarzali. Długo będziemy wspominać ich wizytę. Można przypuszczać, że i dla państwa Królikowskich wizyta w naszej szkole była niezwykła. Na koniec pan Paweł Królikowski pięknie wpisał się do Księgi Szkoły:
 
„......otwarte gościnnością progi i pogodne serca, słowa ubrane miłością i oczy wszystkich, których spotkaliśmy na ziemi dalekiej, ale nie obcej... zostawiamy was, by spotkać się jeszcze, jeśli nie obecnością, to gorącym wspomnieniem...”.
 
I już zupełnie na koniec relacji ze spotkania z poezją Tuwima i rodziną Królikowskich, chciałabym w imieniu swoim, szkoły i Rady Rodziców podziękować Panu Wojciechowi Rucińskiemu, właścicielowi firmy ADALMAR oraz Panu Franzowi Klodzie, właścicielowi firmy „Reiseagentur Kloda” za życzliwość i wsparcie finansowe w realizacji pomysłu zaproszenia aktorów z Polski na konkurs recytatorski i poprowadzenie warsztatów. Dziękujemy.
Jolanta Stankiewicz-Bebenek